Znakové sady v typografických systémech

... aneb jak ozivit lva, probudit kocku a co snedlo kacatko

Znakove sady jsou nedilnou soucasti typografickych systemu. I clovek neznaly typografie (za ktereho se pokladam) chce, aby jeho text byl napsan a vytisten peknym pismem.

Jiz po letmem seznameni s fonty jsem nabyl dojmu, ze jde o jisty druh alchymie, ktera ma sve pocatky nekde ve stredoveku nebo spise jeste o neco dale v temne historii. Nechapal jsem duvody rozplyvani se nekterych osob pri pohledu na urcita pisma nebo tahy krivek jednotlivych pismen a jeste o tom psat rozsahle publikace. Dnes je asi trosku chapu.

Motivem k napsani teto prace byl pocit nemoznosti dostatecneho vyberu fontu v systemu TeX a roztrousenost prislusne literatury. Postupem doby byl zamysleny text rozsiren o informace neTeXovskych formatu fontu.

Obsahem je kompilace zakladniho popisu formatu fontu, konverznich programu a navrzeny konverzni postup pro import fontu do prostredi Texu. Krome textu byl vytvoren balik prikladu pouziti jednotlivych utilit a konverzni davky. Vsechny tyto casti je mozne si stahnout a nalozit s nimi podle sve libovule (aby byla mozna manipulace po disketach byl pouzit kompresni program ARJ.

Text práce:



znak_sady.pdf (728 kb) PDF verze s bookmarks
znak_sady.zip (2 397 kb) postscriptová verze ZIP
znak_sady.arj (1 200 kb) postscriptová verze ARJ
znak_sady.a01 (1 200 kb) druha cast

Pøílohy:



disketa.rar (1 341kb) obsah nasledujicich tri zipu
emtex.zip (426 kb) zmeny a programy v instalaci emTeXu
samples.zip (1 002 kb) priklady z práce
converte.zip (371 kb) konverzní dávky

Obálka:



obalka.pdf (114 kb) první strana obalky PDF
obalka_eps.zip (366 kb) první strana obalky EPS
posledni.pdf (12 kb) posledni strana obalky PDF
posledni_eps.zip (22 kb) posledni strana obalky EPS

Poznámky:



Obálka:

Spici kocka je Metafont, lezici lev TeX a kacatko snedlo samozrejme mouchu. To ze nejde o mouchu cece, ale cmcm zjistime pri dostatecnem zvetseni. Doporucuji Acrobat Reader, protoze je asi stokrat rychlejsi, a to neprehanim, nez GhostScript; a jeste radeji novou verzi Acrobatu 4.0 -- ta umi zvetsit na 1600 % oproti 800 % verze 3.2.

Obalkou jsem chtel sdelit svuj nazor, ze Computer Modern v TeXu pusobi ponekud ospale a okoukane. Casto pozname praci TeXu na prvni pohled prave podle CM. Nedostatecny vyber fontu v TeXu pro uzivatele zvyklych pracovat v aplikacich OS Windows je odrazujicim faktorem pri rozhodovani pro tento system, ...


Doufam, ze tato prace bude nekomu k uzitku, tesim se na vase pripominky nebo dotazy. Rad opravim pripadne chyby.

Martin Cerny